Ile trwa rozpatrzenie wniosku o kredyt hipoteczny?

Kredyty hipoteczne należą do najpowszechniejszych instrumentów pozwalających na sfinansowanie zakupu własnych czterech ścian. Kiedy już zapada ostateczna decyzja o nabyciu nieruchomości i zamieszkaniu na swoim, pozostaje kwestia wyboru najkorzystniejszej oferty kredytowej i oczekiwanie na pozytywne jej rozpatrzenie.

Proces wnioskowania o kredyt

Zakup nieruchomości jest jedną z najważniejszych życiowych decyzji i dlatego musi on być poważnie przemyślany krok po kroku, przy zachowaniu ostrożności i dużej dokładności. Cały ten proces można podzielić na trzy główne etapy:

  • Poszukiwanie interesującej nas nieruchomości oraz oferty finansowania
  • Konsultacja z doradcą kredytowym, złożenie wniosków i analiza wykonywana przez instytucje bankowe
  • Podpisanie umów – kredytowej i kupna nieruchomości oraz przelanie środków pieniężnych przez bank

Kontakt ze specjalistą ds. kredytów hipotecznych

Przeglądając strony internetowe banków i zagłębiając się w informacje, które są na nich zamieszczane, możemy uzyskać częściową wiedzę na temat warunków i zasad na jakich udzielane są kredyty. Nigdy jednak nie będzie ona na tyle wystarczająca, aby nie pozostawiała pytań bez odpowiedzi. Jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań wymarzonej nieruchomości dobrze jest skontaktować się z doradcą, np. Aconto i przedstawić mu informację na temat funduszy (włącznie z kredytem), które zamierzamy przeznaczyć na zakup nieruchomości. Wiedza specjalisty na temat kredytów hipotecznych i ponoszonych przez klientów kosztów dodatkowych, pozwoli na dokładne sprecyzowanie przedziału cenowego, w którym będziemy mogli się poruszać. Ponadto, w Aconto otrzymamy także informację na temat interesującej nas placówki bankowej, jak i oferty z innych instytucji, dzięki czemu będziemy mogli w pełni dopasować kredyt do swoich potrzeb.

Wydłużający się czas oczekiwania na decyzję

Wedle ustawy z dnia 23 marca 2017 roku o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami, każda instytucja bankowa ma 21 dni na wydanie decyzji kredytowej licząc od dnia złożenia wniosku. Jednak z uwagi na różne czynniki (również niezależne od klientów i samych banków) czas oczekiwania na kredyt może się wydłużyć. Do takich przypadków zalicza się następujące sytuacje:

  • Dużą ilość wniosków złożonych do konkretnej placówki w danym okresie
  • Wydłużony czas oczekiwania na wycenę nieruchomości przez ekspertów
  • Złożenie w banku niekompletnej lub częściowo nieaktualnej dokumentacji, podanie danych niezgodnych ze stanem faktycznym, wpisanie błędnych informacji lub brak podpisu w określonym we wniosku miejscu
  • Awarię systemu bankowego uniemożliwiającą przyjmowanie i realizację wniosków
  • Dni wolne od pracy, święta i lekarskie zwolnienia

Przyspieszenie procedury

W wielu przypadkach wydłużający się czas oczekiwania na pozytywną decyzję od banku nie jest naszym sprzymierzeńcem. Zbyt późna odpowiedź może być równoznaczna z utratą wymarzonej nieruchomości. Aby uniknąć takiej sytuacji warto jest w pełni zadbać o to, co jest zależne głównie od nas samych. Zebranie niezbędnych pozwoleń, wniosków i dokumentów oraz wcześniejsze dokładne zapoznanie się z umową kredytową, którą będziemy podpisywać to bardzo ważne kwestie pozwalające nam na uniknięcie błędów. Czas oczekiwania jest również zależny od wybranej placówki bankowej – najpopularniejsze instytucje są najbardziej oblegane przez klientów, a co za tym idzie – mają największą liczbę wniosków do przeanalizowania. Kontaktując się z doradcą Aconto współpracującym w kilkoma bankami można uzyskać informację, który z nich najszybciej rozpatruje złożone wnioski.

Mimo, że w ogólnym rozrachunku rozpatrzenie wniosku o kredyt hipoteczny nie jest bardzo długim procesem, to w niektórych przypadkach dłuższy czas oczekiwania może oznaczać nawet utratę nieruchomości, którą zamierzaliśmy nabyć. W związku z tym bardzo ważną kwestią jest dopilnowanie wszystkich formalności oraz skontaktowanie się z dobrym doradcą kredytowym, który z doświadczenia będzie wiedział, w jakich placówkach można liczyć na możliwie jak najszybsze rozpatrzenie złożonego przez nas wniosku.Dodaj komentarz