Wiele osób decydujących się na zaciągnięcie kredytu w banku spłaca już inne zobowiązania. Regulowanie kilku pożyczek bywa dużym obciążeniem dla domowego budżetu, dlatego w razie kłopotów finansowych warto rozejrzeć się za korzystnym rozwiązaniem pozwalającym ustabilizować sytuację. Dobrym sposobem na uporanie się z problemami jest kredyt konsolidacyjny.
Czym jest kredyt konsolidacyjny?
Konsolidacja kredytu to połączenie dwóch lub więcej zaciągniętych zobowiązań z ustaleniem nowej stopy procentowej i na zupełnie nowych warunkach. W efekcie wyliczana jest jedna, stała rata w niższej kwocie niż suma spłacanych co miesiąc zobowiązań, co wiąże się z wydłużeniem okresu spłaty kredytu. Można więc powiedzieć, że kredyt konsolidacyjny jest zobowiązaniem celowym przeznaczonym na spłatę dotychczasowych pożyczek. W ten sposób możliwe jest łączenie różnych zadłużeń, jak kredyty hipoteczne, gotówkowe, samochodowe, limity kart kredytowych czy debety w rachunkach. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie w przypadku osób spłacających liczne zobowiązania, które z tego powodu tracą finansową stabilizację. Dlaczego warto się na nie zdecydować?
Niższa rata kredytowa dla poprawienia sytuacji finansowej
W przypadku osób spłacających więcej niż jedno zobowiązanie, regulowanie kilku rat kredytów bywa dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Zdarza się, że w trakcie zaciągania kolejnej pożyczki sytuacja finansowa klienta banku jest na tyle dobra, że bez problemu radzi on sobie z regulowaniem kilku comiesięcznych rat. Kłopoty zaczynają się w przypadku, gdy w wyniku choroby, wypadku czy utraty pracy traci on źródło utrzymania. Wówczas wywiązywanie się z umowy kredytowej jest bardzo trudne, a niekiedy nawet niemożliwe. Połączenie kilku kredytów w jedno zobowiązanie z niższą ratą i na nowych warunkach bywa w takiej sytuacji rozwiązaniem pozwalającym ustabilizować sytuację finansową i odciążyć domowy budżet. Nierzadko konsolidacja kredytów chroni kredytobiorcę przed popadnięciem w spiralę zadłużenia i zaciąganiem kolejnych pożyczek na spłatę dotychczasowych zobowiązań.
Konsolidacja i pożyczka dodatkowych sum w jednym
Osoby, które starają się o kredyt konsolidacyjny, mogą też skorzystać z oferty, gdzie w ramach nowej umowy dostępne są dodatkowe środki. Sumy te klient wykorzystuje na dowolny cel, a ich wysokość zależna jest od zdolności kredytowej wnioskodawcy. Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, że nowe warunki umowy bywają dla kredytobiorcy korzystniejsze niż te dotychczasowe. Kluczowe znaczenie ma jednak w tym przypadku historia spłaty wcześniejszych zobowiązań – klienci terminowo regulujący raty mogą liczyć na lepsze warunki umowy. Dzieje się tak, ponieważ dla banku są oni bardziej wiarygodni jako osoby wywiązujące się z umowy.
Wygoda w spłacie rat – dla zapominalskich i nie tylko
Przy kilku ratach do spłaty, które regulowane są w różnych kwotach i terminach, łatwo o pomyłkę. Pominięcie wpłaty może skutkować naliczaniem dodatkowych odsetek, dlatego też osoby decydujące się na konsolidację kredytów wybierają takie rozwiązanie nie tylko ze względu na możliwość obniżenia wysokości rat i ustabilizowania sytuacji finansowej, ale też z powodu wygody. Wybierając kredyt konsolidacyjny klient banku spłaca tylko jedno zobowiązanie, w jednym terminie i w stałej kwocie. Jest to szczególnie ważna informacja dla roztargnionych.
Kredyt konsolidacyjny – kalkulator pomoże znaleźć najlepszą ofertę
Obecnie wiele banków oferuje swoim klientom możliwość konsolidacji kredytu. Szczegółowe porównywanie warunków umowy przy tak dużej liczbie kredytobiorców byłoby nie tylko trudne, ale też czasochłonne, dlatego warto skorzystać ze specjalnych narzędzi znacznie ułatwiających wybór, jak np. kalkulator kredytu konsolidacyjnego. Warto też sięgnąć po profesjonalną pomoc – specjaliści Aconto nie tylko porównają poszczególne oferty i pomogą wybrać najkorzystniejszą spośród nich, ale też oferują wsparcie na wszystkich etapach starania się o kredyt konsolidacyjny.