Kredyt hipoteczny – ile muszę mieć wkładu własnego?

Marzenie o własnych czterech ścianach jest bardzo trudne do zrealizowania, jeśli nie dysponuje się wystarczającą ilością środków finansowych. W tej kwestii jedyną pomocą okazuje się być zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Zarówno jego wysokość oraz okres spłaty zależne są od osiąganych przez nas dochodów. Jednak, aby w ogóle myśleć o kredycie na zakup mieszkania lub domu należy mieć już uzbierane pieniądze, które pokryją wkład własny wymagany przez bank.

10% wkładu własnego może być niewystarczające

Na mocy Rekomendacji S., wydanej w 2014 roku przez Komisję Nadzoru Finansowego, osoby starające się o kredyt hipoteczny muszą dysponować dodatkowymi środkami, czyli posiadać wkład własny, którego standardowa wysokość równa się 20% wyceny nieruchomości. W niektórych przypadkach najniższa jego wartość wynosi 10%, jednak ubiegając się o hipotekę, należy mieć na uwadze, aby kwota, którą uzbieraliśmy przekroczyła minimalny próg co najmniej o kilka procent. Jest to bardzo ważne z uwagi na koszty poboczne (m. in. opłata notarialna, prowizja dla banku i ew. biura nieruchomości), które trzeba uwzględnić przy zakupie wybranej nieruchomości. Taka nadwyżka pozwoli bezstresowo dopełnić wszelkich formalności i będzie stanowiła swojego rodzaju zabezpieczenie dające bardzo ważny komfort psychiczny.

Wycena nieruchomości może być niezgodna z oczekiwaniami klienta

Wybrana przez nas nieruchomość poddawana jest niezależnej wycenie przez bank. Jeżeli cena zakupu domu lub mieszkania będzie wyższa niż jego wartość oszacowana przez bank, będzie to równoznaczne z koniecznością posiadania większej ilości własnych środków, ponieważ instytucja udzieli nam kredytu, którego wysokość zostanie dopasowana do bankowej wyceny nieruchomości.

Wkład własny w postaci innej nieruchomości

Jako wkład własny może być również potraktowana inna nieruchomość, której jesteśmy właścicielem i mamy w planie jej sprzedaż, ale sam bank musi wyrazić zgodę na taką formę zabezpieczenia.

Jeśli chcemy, aby wybrana placówka wzięła pod uwagę zgromadzony przez nas majątek jako wkład własny, to koniecznym będzie wypełnienie dodatkowych dokumentów, jednak dzięki temu można znacząco obniżyć koszty samego kredytu.

Wkład własny na budowę domu lub jego remont

Jeśli staramy się o kredyt hipoteczny, który będzie przeznaczony na budowę nowego domu to zabezpieczeniem zobowiązania może być w takim przypadku działka, na której dom zostanie wzniesiony lub materiały budowlane zakupione na budowę.

Zaciągnięcie hipoteki z przeznaczeniem na remont posiadłości lub mieszkania może być zabezpieczone wartością nieruchomości, która zostanie poddana zmianom.

Potwierdzenie otrzymania pieniędzy przez sprzedającego

Wpłatę własną powinno się wnosić nie wcześniej niż po przyznaniu kredytu hipotecznego przez bank. Może ona być wypłacona sprzedającemu w ratach lub jednorazowo. W każdym z tych przypadków transakcja musi być udokumentowana w celu przekazania informacji placówce bankowej. W przypadku wykonania przelewu, wystarczy przedstawić potwierdzenie przelewu, jeśli zaliczka jest uiszczana podczas zawierania umowy ze sprzedającym, to musi on potwierdzić pisemnie jej przyjęcie. W dokumencie końcowym powinna widnieć adnotacja, że cała kwota została przyjęta przez zbywcę.

Instytucja, która pomoże odpowiedzieć na ważne pytania

Poszukiwanie najlepszej oferty jest bardzo czasochłonne. Zdarza się, że bank, z którym mamy do czynienia przez wiele lat zaoferuje nam usługę, która będzie mało satysfakcjonująca w porównaniu do produktów będących w zakresie innych placówek. Aby zaoszczędzić sobie czasu i być pewnym, że wybrało się jedną z najlepszych ofert kredytu hipotecznego, warto jest zgłosić się do firmy, która współpracuje z bankami. Aconto.pl gromadzi usługi wielu instytucji bankowych. Wysyłając zapytanie do pracujących w firmie konsultantów w bardzo krótkim czasie można otrzymać propozycję skrojoną niemal wprost dla konkretnego klienta.

Instytucje bankowe wymagają od swoich klientów wkładu własnego o określonej wysokości. Decydując się zaciągnięcie tego rodzaju zobowiązania warto jest sprawdzić ofertę kilku placówek i wybrać tę najbardziej nam odpowiadającą.



Dodaj komentarz