Zaciągnięcie kredytu w banku wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu, niekiedy dość skomplikowanych, formalności. W efekcie czas oczekiwania na pieniądze może się znacznie wydłużyć. Osoby, którym zależy na szybkim otrzymaniu środków pieniężnych, mogą więc wybrać kredyt na oświadczenie. Na czym polega ta forma dofinansowania i jak znaleźć najlepszą ofertę?
Kredyt na oświadczenie – co to jest?
Kredyt lub pożyczka na oświadczenie to dość specyficzna forma dofinansowania zewnętrznego, jaką swoim klientom oferują banki oraz firmy pożyczkowe. Większość tego typu instytucji pożyczając pieniędzy zabezpiecza się przed ewentualnym niespłaceniem zobowiązania przez klienta. Zazwyczaj więc badają one zdolność kredytową osób ubiegających się o dofinansowanie i sprawdzają ich historię w Biurze Informacji Kredytowej. Klienci nie mający odpowiednio wysokich dochodów pozwalających spłacać regularnie zobowiązanie wobec banku lub też osoby, które w przeszłości nie do końca radziły sobie z uiszczaniem comiesięcznych rat kredytów, muszą więc liczyć się z odmową. Rozwiązaniem dla nich może być właśnie kredyt na oświadczenie udzielany na podstawie złożonego przez osobę wnioskującą oświadczenia o zarobkach. Deklaracja ta składana jest pod odpowiedzialnością karną, stąd też banki i firmy pożyczkowe z założenia nie weryfikują jej zgodności z prawdą, nie wymagają dodatkowych zaświadczeń o zarobkach ani potwierdzenia zatrudnienia okazaniem umowy o pracę. Tego typu kredyt bez BIK nierzadko jest jedynym sposobem na uzyskanie dofinansowania. Mogą z niego skorzystać zarówno klienci indywidualni, jak i firmy.
Pożyczka na oświadczenie – jak to wygląda w praktyce?
Klient firmy oferującej pożyczki na oświadczenie oprócz wniosku o przyznanie dofinansowania nie musi dostarczać żadnych dodatkowych dokumentów. Mogłoby się więc wydawać, że pożyczkodawcy w ogóle nie interesują dochody klientów, a to z kolei rodzić może pokusę do zadeklarowania większych zarobków, niż w rzeczywistości. Firmy oferujące taką formę dofinansowania mają jednak sposoby, aby uchronić się przed nieuczciwością wnioskujących o pożyczkę. Mogą one poprosić o podanie adresu pracodawcy, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości skontaktować się z nim i zweryfikować prawdomówność klienta. Zdarza się też, że pożyczkodawca sprawdza regularność przelewów na konto klienta i ich wysokość, co pozwala zbadać czy kwoty podane w oświadczeniu o dochodach mają swoje pokrycie w rzeczywistości. Oczywiście wszystkie te działania odbywają się za zgodą samego zainteresowanego – akceptując regulamin korzystania z oferty firm pożyczkowych automatycznie udzielane jest pozwolenie na tego typu kontrolę.
Kto może skorzystać?
Kredyt gotówkowy bez BIK i innych formalności to sposób na szybkie dofinansowanie i dobra propozycja dla osób, które otrzymały odpowiedź odmowną na wniosek o „tradycyjny” kredyt gotówkowy. Aby jednak móc skorzystać z takiej oferty, trzeba mieć minimalny średniomiesięczny dochód w wysokości 500 zł uzyskiwany przez określony czas – w przypadku świadczeń emerytalnych lub renty jest to 1 miesiąc, zaś osoby składające oświadczenie o dochodach uzyskiwanych na podstawie umowy o pracę, prowadzonej działalności gospodarczej lub rolniczej mogą starać się o taki kredyt, jeśli uzyskują dochody od co najmniej 3 miesięcy. Czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Tak, jeśli klientowi zależy na maksymalnym ograniczeniu formalności i otrzymaniu dofinansowania w jak najkrótszym czasie. Kredyt dla firm na oświadczenie jest z kolei chętnie wybierany przez przedsiębiorców, którzy potrzebują zastrzyku gotówki do utrzymania płynności finansowej lub na inne cele.
Dlaczego warto skorzystać z pomocy specjalistów?
Pożyczka firmowa bez BIK lub dla klientów indywidualnych to oferta dostępna w wielu placówkach. Każda z nich może mieć inne warunki przyznawania kredytów i proponować różne kwoty. Specjaliści Aconto doradzą na podstawie wypełnionego formularza, gdzie najlepiej złożyć wniosek i jak to zrobić, aby wybrać ofertę najpełniej odpowiadającą konkretnym potrzebom.