- 25 sierpnia 2019
- Posted by: aconto
- Category: aktualności

Prowadzenie własnego biznesu jest nie lada wyzwaniem. Pozyskiwanie klientów, budowanie wizerunku i wiarygodności firmy, księgowość czy podatki to tylko niektóre z kwestii zaprzątających głowę przedsiębiorcy. Równie ważnym aspektem prowadzenia własnej działalności jest utrzymanie jej płynności finansowej. Opóźnienie w przychodach z faktur jest częstym zjawiskiem, lecz mimo to przedsiębiorca nie może sobie pozwolić na przykład na spóźnione płatności na rzecz ZUS czy US. W takim przypadku z pomocą przychodzą kredyty obrotowe. Czym się charakteryzują takie zobowiązania? Czy na tego rodzaju wsparcie finansowe mogą liczyć tylko osoby prowadzące działalność gospodarczą? Jakie są rodzaje kredytów obrotowych i czy na taki kredyt mogą sobie pozwolić rozpoczynający działalność?
Definicja kredytu obrotowego
Kredyt obrotowy jest jednym z instrumentów finansowych umożliwiających utrzymanie płynności finansowej firmy, gdyż skierowany jest dla osób poszukujących pieniędzy na bieżącą działalność przedsiębiorstwa. Dużą zaletą tego rodzaju zobowiązania jest elastyczność w zakresie jego przeznaczenia. Z środków pozyskanych w ramach kredytu obrotowego można finansować dowolne wydatki firmy, jak np. opłacenie bieżących zobowiązań, zakup towarów i usług czy rozwój działalności. Oferta kredytów obrotowych dostępnych na rynku jest bardzo szeroka. Warto jednak pamiętać, że z założenia, tego rodzaju kredyt to zobowiązanie krótkoterminowe, większość kredytów obrotowych przyznawanych jest na okres od 1 roku do maksimum 3-4 lat. Poza tym nie jest to rozwiązanie dostępne dla wszystkich, a i wymogi stawiane przez banki mogą się znacząco od siebie różnić. Dlatego też przed udaniem się do konkretnego banku, warto skontaktować się z doradcą, takim jak Aconto, który dysponując szerokim wachlarzem usług bankowych, pomoże wybrać najkorzystniejszą ofertę kredytu odnawialnego skrojoną na miarę potrzeb danego biznesu.
Dla kogo kredyt obrotowy?
Kredytu obrotowego nie otrzymają przede wszystkim osoby fizyczne. Grupą docelową dla tego rodzaju instrumentu finansowego są przedsiębiorcy oraz rolnicy. Zwykle jednym z podstawowych ograniczeń dla osób prowadzących działalność gospodarczą jest staż na rynku i posiadane zabezpieczenia. Większość banków wymaga, by firma istniała na rynku minimum 12 miesięcy zanim będzie można złożyć wniosek o taki kredyt, dlatego ci, którzy dopiero założyli firmę muszą poszukiwać innych form finansowania swojej działalności. Istotną kwestią przy staraniach o kredyt obrotowy jest zdolność kredytowa firmy oraz jej historia kredytowa, a od wybranego rodzaju kredytu obrotowego zależy również konieczność posiadania lub nie, dodatkowych zabezpieczeń (np. w postaci nieruchomości).
Rodzaje kredytów obrotowych
Przedsiębiorcy mają do wyboru dwa rodzaje kredytu obrotowego: odnawialny i nieodnawialny. Czym się od siebie różnią?
Otóż, kredyt odnawialny zwykle uruchamiany jest w formie limitu kredytowego na rachunku bieżącym. W tej wersji kredytu obrotowego, bank nalicza odsetki jedynie od wykorzystanej kwoty, a nie od całości przyznanego limitu. Przychody spływające na rachunek bankowy w pierwszej kolejności przeznaczane są na uzupełnienie owego limitu i jeśli wpływy na konto pokryją w całości zobowiązanie, naliczanie odsetek zostaje wstrzymane, a limit odnowiony. Zwykle można go wykorzystywać zależnie od potrzeb przez okres 12 miesięcy. Po tym czasie, bank może limit wznowić za dodatkową opłatą.
Kredyt nieodnawialny z kolei bardzo przypomina kredyt gotówkowy – tu także otrzymuje się ustalony wcześniej limit kredytu, lecz jego zaciągnięcie obniża dostępny limit w sposób trwały, zaś spłata kredytu nie odnawia limitu dostępnego na koncie.
Obecnie przedsiębiorcy mają do dyspozycji spory wachlarz usług bankowych wspomagających rozwój biznesu. Jednym z nich jest możliwość zaciągnięcia kredytu odnawialnego, będącego dobrym sposobem na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorstwa i uniknięcie zaległości w ważnych płatnościach, takich jak składki ubezpieczeniowe, podatki vat czy wypłaty wynagrodzeń pracowników.