Kredyty rolnicze – na co, dla kogo i na jakich warunkach?

Działalność rolnicza to źródło dochodu dla wielu Polaków, jednak do uzyskania odpowiednio wysokich zarobków niezbędne są inwestycje w nowoczesny sprzęt i nie tylko. Osoby zajmujące się uprawą roślin lub hodowlą zwierząt mogą sięgać po dofinansowanie pochodzące z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, bądź też starać się o dotacje unijne. Warto jednak wiedzieć, że banki również mają specjalną ofertę dla rolników. Na co można przeznaczyć kredyt rolniczy, kto może się o niego ubiegać i jakie formalności musi wypełnić?

https://aconto.pl/kredyt-dla-rolnikow/

Kredyt dla rolnika – co można sfinansować z jego pomocą?

W obecnych czasach trudno wyobrazić sobie działalność rolniczą na większą skalę bez odpowiednich maszyn czy urządzeń pozwalających w znacznym stopniu usprawnić uprawę ziemi czy hodowlę zwierząt. Nowoczesny sprzęt rolniczy lub odpowiednie dostosowanie budynków gospodarczych na potrzeby dużego stada zwierząt to jednak niemały wydatek, który nierzadko wymaga dofinansowania z zewnątrz. Skorzystanie ze środków pozyskiwanych z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa czy pieniędzy z dotacji unijnych to nie jedyna możliwość – rolnicy mogą też skorzystać z ofert banków. Kredyt rolniczy można przeznaczyć na modernizację budynków gospodarczych lub domu mieszkalnego, zakup maszyn i urządzeń rolniczych pozwalających zwiększyć produkcję, zakup stada, a nawet na pasze, nawozy czy środki ochrony roślin, a więc wydatki związane z bieżącą działalnością rolniczą. Pożyczka dla rolnika w banku nierzadko ma bardziej uproszczone procedury, niż proces starania się o dofinansowanie w ARiMR, co ma kluczowe znaczenie w przypadku potrzeby szybkiego pozyskania środków pieniężnych. Mogłoby się wydawać, że są one przyznawane na podobnych zasadach co kredyty dla firm, jednak daje się tu zauważyć pewne istotne różnice.

Zdolność kredytowa rolnika

Badanie zdolności kredytowej osoby wnioskującej o kredyt w banku jest standardowym elementem wydawania decyzji o przyznaniu zobowiązania. O ile jednak w przypadku klientów indywidualnych pod uwagę brany jest głównie stały dochód uzyskiwany na podstawie umowy o pracę, rolnicy starający się o pożyczkę mogą mieć z tym pewne trudności. Jest to związane ze specyfiką prowadzonej działalności, gdzie dochód bywa nieregularny, a zyski zależą m. in. od panujących w danym roku warunków pogodowych. Warto też zauważyć, że każdy z banków może mieć nieco inną procedurę badania zdolności kredytowej i nie wszystkie tego typu instytucje mają specjalną ofertę dla rolników. W jaki sposób można więc sprawdzić, czy klient będący rolnikiem jest w stanie spłacać zaciągnięte zobowiązanie regularnie? Sposoby są różne. Wnioskujący o kredyty rolne mogą więc zostać poproszeni o wykazanie, że nie mają zaległości w terminowym płaceniu podatku rolnego oraz składek do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Bank może też wymagać zastawu kredytu w odpowiedni sposób, posiadania statusu rolnika przez określony czas lub zażądać wglądu do wyników ze sprzedaży produktów rolnych.

Jakie kredyty dla rolnika?

Banki komercyjne oferują zarówno kredyty gotówkowe dla rolników, które można przeznaczyć na dowolny cel, jak i kredyty hipoteczne. Oczywiście wysokość przyznanej pożyczki oraz sposób jej spłaty ustalany jest indywidualnie w zależności od zapotrzebowania klienta i jego aktualnej sytuacji finansowej. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku każdej innej oferty bankowej, również kredyt hipoteczny dla rolnika albo specjalne pożyczki przeznaczone dla tej grupy klientów, dostępne są na określonych warunkach. To, że pierwszy bank wydał decyzję odmowną nie oznacza, że kolejna instytucja również odrzuci wniosek. Jak znaleźć najlepszą ofertę? Doradcy Aconto służą pomocą w podjęciu dobrej decyzji. Wystarczy tylko wypełnić umieszczony na stronie formularz, ustalić kwotę kredytu i okres jego spłaty, a specjalista skontaktuje się z użytkownikiem, pomoże ustalić potrzeby finansowe i wybrać najlepsze warunki kredytu. Taka pożyczka może okazać się świetnym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy dotacje unijne lub środki pozyskane z ARiMR są nie wystarczające na dokończenie inwestycji lub planowany rozwój gospodarstwa.