Kto może ubiegać się o kredyt na oświadczenie?

Uzyskanie kredytu na ogół wiąże się z dużą ilością koniecznych do spełnienia formalności. W celu obliczenia zdolności kredytowej, instytucje bankowe wymagają informacji o okresie zatrudnienia oraz wysokości otrzymywanych dochodów, oficjalnie poświadczonych przez pracodawcę. Istnieje jednak rodzaj bardziej przyjaznego kredytu, który nie wymaga tylu formalności. Jest to kredyt na oświadczenie.

Banki mające w swojej ofercie kredyt na oświadczenie, mówiąc kolokwialnie, polegają na większym zaufaniu i oferują gotówkę za samo oświadczenie klienta o swoich dochodach. Niektóre banki i firmy pożyczkowe nie wymagają nawet wizyty w swojej placówce. Dotyczy to niewielkich pożyczek na oświadczenie, najczęściej w wysokości do 10 tysięcy złotych. Część pożyczkodawców ma w swojej ofercie pożyczki jedynie na takim poziomie finansowym, dlatego wcześniej warto zasięgnąć informacji na ten temat. Kredyty na oświadczenie zwykle dotyczą niewielkich kwot, jednak są banki, które pożyczają w ten sposób nawet pół miliona złotych.

Oprócz oświadczenia o dochodach, niektóre instytucje wymagają również określenia celu kredytu na oświadczenie, bądź oferują go jedynie na spłatę zobowiązań wobec instytucji państwowych takich jak ZUS czy też na sprzęt gospodarstwa domowego. W celu uzyskania lepszych warunków kredytu na oświadczenie dla firm, można przedstawić również dodatkowe dokumenty potwierdzające płynność finansową przedsiębiorstwa.

Kredyt na oświadczenie oferuje jedynie część banków. Dotyczy on określonych grup zawodowych, które każdy bank określa samemu. Najczęściej preferowani są przedsiębiorcy, a także przedstawiciele tzw. wolnych zawodów. Należą do nich m.in. lekarze, prawnicy, architekci, księgowi oraz tłumacze. Niektóre instytucje udzielające kredyty gotówkowe na oświadczenie kierują swoją ofertę jedynie pracownikom sektora publicznego, takim jak nauczyciele, samorządowcy czy policjanci.

Ubiegłoroczne rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego ograniczyły politykę pożyczkową banków. Mimo tego, od niedawna oferta kredytu na oświadczenie o dochodach dla firm dotyczy również takich osób jak logopeda, dietetyk, fryzjer, właściciel warsztatu samochodowego, osoby wynajmujące nieruchomości bądź oferujące usługi leśne.

Oferty banków mogą się stale zmieniać, dlatego osoby zainteresowane otrzymaniem pożyczki na oświadczenie, by oszczędzić czasu, powinny zasięgnąć opinii u zaufanego doradcy finansowego.

Sprawdź ofertę!