Leasing czy kredyt samochodowy — które rozwiązanie jest bardziej korzystne?

Zakup samochodu do firmy czy do użytku prywatnego to zawsze spory wydatek, który niekoniecznie chcemy ponosić jednorazowo. Dlatego też od wielu lat zarówno przedsiębiorcy, jak i klienci prywatni wspierają się kredytami samochodowymi oraz leasingami. Do niedawna leasing na samochód dominował wśród właścicieli firm, ponieważ daje możliwość korzystnych odliczeń podatkowych.


Nie każdy wie, że leasing samochodowy może wziąć także osoba prywatna, wtedy mówimy o leasingu konsumenckim. To rozwiązanie stosunkowo nowe i pewnie musi minąć sporo czasu, zanim klienci się do niego przekonają. I nie chodzi tutaj o warunki, ponieważ są one korzystne a bardziej o silnie rozwinięte w naszym społeczeństwie poczucie własności, o którym w przypadku leasingu na czas jego trwania można zapomnieć.


Należy jednak mieć nadzieję, że w obliczu coraz popularniejszej ekonomii współdzielenia i coraz większej ilości usług, z których korzystamy w systemach abonamentowych także i leasingi konsumenckie z czasem zyskają na popularności.


Aby stwierdzić które rozwiązanie jest korzystniejsze, przyjrzymy się najważniejszym zmiennym, jakie należy wziąć pod uwagę, zastanawiając się nad zewnętrznym finansowaniem zakupu pojazdu.

Posiadanie pojazdu na własność

Rozpoczynamy od tej zmiennej, ponieważ najczęściej to ona ma decydujące znaczenie w procesie podejmowania decyzji – kredyt samochodowy czy leasing?


W przypadku zdecydowania się na kredyt od razu stajemy się właścicielem samochodu. Należy jednak pamiętać, że ta własność jest nieco pozorna, ponieważ stosowane przez banki zabezpieczenia np. zastawy rejestrowe nieco nam tę wolność ograniczają. W praktyce oznacza to, że pojazd jest zabezpieczeniem spłaty kredytu i w przypadku zaległości może nam on zostać odebrany. Jeśli jednak spłata kredytu przebiega sprawnie, właściciel ma możliwość sprzedaży pojazdu i zakup innego samochodu.


W przypadku leasingu właścicielem jest leasingodawca, a klient może się nim stać dopiero w momencie zakończenia umowy leasingowej – o ile znalazł się w niej odpowiedni zapis. Jeśli takiej klauzuli o wykupie w umowie nie zamieszczono, to jest on niemożliwy. To, że właścicielem pojazdu w trakcie trwania umowy jest instytucja finansowa, ma jednak także plusy w postaci mniejszej ilości formalności dla użytkownika pojazdu. Opłatami za naprawy techniczne musi martwić się właściciel, a nie leasingobiorca. Należy jednak pamiętać, że przy leasingu nie mamy możliwości zamiany lub sprzedaży samochodu w czasie trwania umowy.

Cena pojazdu i jego pochodzenie

Kredyt samochodowy daje nam możliwość zaciągnięcia go na dowolną potrzebną nam kwotę a źródło, z którego pochodzi auto, jest bez znaczenia. Tak więc może być to np. zarówno osoba prywatna, komis, jak i salon samochodowy. W przypadku leasingu minimalna kwota to 50 tysięcy złotych. Auto kupowane w ten sposób musi być kupione na fakturę, a więc od firmy, komisu czy dealera. Nie ma tutaj możliwości skorzystania z zakupu od osoby prywatnej.

Czas trwania

Zasadniczo kredyt samochodowy możemy wziąć na maksymalnie na 10 lat. Mamy w tym czasie możliwość jego zawieszenia oraz wcześniejszej spłaty. Jednakże nie należy zapominać, że wiek zakupionego na kredyt pojazdu w momencie zakończenia jego spłacania nie może przekroczyć 15 lat. W przypadku leasingu minimalny okres trwania umowy to 24 miesiące a maksymalny to 5 lat.

Formalności

Tutaj możemy mówić o zdecydowanej przewadze leasingu, ponieważ wymagane w jego przypadku formalności są zdecydowanie prostsze, co przekłada się na szybszą możliwość zakupu pojazdu bez angażowania środków własnych. W przypadku kiedy decydujemy się na kredyt samochodowy, musimy być przygotowani zarówno na sprawdzenie wiarygodności, jak i przedstawienie wyciągów z konta bankowego oraz udokumentowanie regularności osiąganych dochodów i źródeł, z których one pochodzą.

Ubezpieczenie pojazdu oraz jego serwisowanie

Jeśli kupujemy samochód na kredyt to opłaty za ubezpieczenia leżą po naszej stronie. Gdy korzystamy z leasingu, zajmuje się nimi instytucja finansowa będąca formalnym właścicielem pojazdu. To na nich scedowany jest obowiązek wyboru i zakupu ubezpieczenia oraz całość postępowania w przypadku, jeśli zaistnieje jakakolwiek szkoda komunikacyjna.
Samochód kupiony na kredyt możemy serwisować, gdzie tylko mamy ochotę. Istnieje tutaj pełna dowolność w wyborze. W przypadku auta w leasingu to właściciel określa miejsca serwisowania.

Możliwość korzystania z samochodu przez osoby trzecie

Przy samochodzie kupionym w kredycie sprawa jest banalnie prosta – z pojazdu może korzystać każdy, komu właściciel taki samochód czasowo przekaże. Nie ma więc najmniejszych problemów, aby poruszali się nim np. członkowie rodziny właściciela. Jeśli mówimy o aucie wziętym w leasing, to takie możliwości każdorazowo regulują Ogólne Warunki Umowy Leasingu. Warto się z nimi zapoznać jeszcze zanim podejmiemy decyzję o wyborze leasingodawcy. Niektórzy z nich dokładnie określają, kto może korzystać z pojazdu i na jakich zasadach a inni przykładają do tego mniejszą wagę.

Podsumowanie

Odpowiedź na pytanie zawarte w temacie jak widać, nie jest jednoznaczna. Zarówno kredyt samochodowy, jak i leasing mają swoje niewątpliwe zalety, oraz wady. Wszystko tak naprawdę zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji potencjalnego nabywcy. Jednakże zawsze należy pamiętać, aby przed podjęciem decyzji dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw. Może w tym pomóc doświadczony doradca Aconto, który będzie wspierał nas swoją wiedzą oraz doświadczeniem zarówno na etapie wyboru oferty, jak i jej realizacji w praktyce.