Na co zwracać uwagę przy kredycie gotówkowym?

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego obecnie nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Wniosek o dofinansowanie dowolnego celu można złożyć za pośrednictwem Internetu, nawet nie wychodząc z domu. Przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z konkretnej oferty warto jednak porównać propozycje co najmniej kilku banków i wybrać tę najkorzystniejszą.

Kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy można przeznaczyć na dowolny cel, który nie jest związany z prowadzeniem działalności gospodarczej. Niezależnie więc od tego, czy klient wyda pozyskane od banku środki na zakupy, zagraniczną wycieczkę, remont mieszkania czy też spłatę zaciągniętych wcześniej zobowiązań, kredytodawca nie będzie kontrolował w jaki sposób pieniądze te zostaną zużytkowane. Kredyty gotówkowe są ponadto zaciągane na nieco niższe kwoty niż kredyty hipoteczne. Chociaż mogłaby sugerować to nazwa, nie wypłaca się ich w postaci gotówki – pieniądze zostają przekazane na konto klienta banku w postaci jednorazowego przelewu. Najczęściej na tego typu zobowiązania decydują się osoby potrzebujące mniejszych kwot niż w przypadku kredytu hipotecznego lub też te, którym zależy na czasie.

Na co zwracać uwagę poszukując najlepszego kredytu gotówkowego?

RRSO

RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania, to z pewnością najważniejszy wskaźnik, jaki należy brać pod uwagę porównując ofertę kredytową poszczególnych banków. Uwzględnia on wszystkie opłaty, jakie klient musi ponieść zawierając umowę kredytową, a więc pobieraną przez bank prowizję, oprocentowanie nominalne, opłaty za rozpatrzenie wniosku kredytowego, koszty ubezpieczenia i usług dodatkowych. W większości reklam promujących oferty banków podawana jest roczna stopa oprocentowania informująca o kosztach odsetek. Jeśli jednak klient chce dowiedzieć się jakie są całkowite koszty zaciągnięcia zobowiązania, powinien pod uwagę brać właśnie RRSO. Im mniejsza rzeczywista roczna stopa oprocentowania, tym z punktu widzenia kredytobiorcy lepiej.

Oprocentowanie – stałe czy zmienne?

Podczas poszukiwania taniego kredytu gotówkowego warto też zastanowić się nad rodzajem oprocentowania. W tym przypadku wiele jednak zależy od poziomu kształtowania się stóp procentowych ustalanych przez Narodowy Bank Polski. Np. przy wysokiej inflacji i prężnym rozwoju gospodarki można oczekiwać wzrostu stóp procentowych, a wraz z nim – wzrostu oprocentowania kredytu gotówkowego. Wybierając tani kredyt gotówkowy z oprocentowaniem zmiennym należy spodziewać się, że zarówno wysokość raty, jak i całkowity koszt zobowiązania może zmieniać się w czasie. W praktyce oznacza to, że nawet jeśli klient zdecydował się na równe raty kredytowe, mogą one zostać podniesione lub obniżone. Najlepszym przykładem takiej sytuacji są kredyty zaciągane kilka lat temu we frankach.

Rata stała czy malejąca?

W przypadku kredytów ze stałymi ratami klient spłaca co miesiąc taką samą kwotę zobowiązania. Jeśli zaś zdecyduje się na raty malejące, na początku regulowane raty są wyższe, ale wraz z upływem czasu kwoty te stopniowo maleją. Które z tych rozwiązań jest lepsze? Osoby chcące obniżyć całkowity koszt kredytu powinny zdecydować się na drugą opcję – w tym przypadku na początku spłacany jest kapitał, dzięki czemu w ostatecznym rozrachunku takie rozwiązanie jest korzystniejsze dla kredytobiorcy. Przy ratach stałych na

początku większą część regulowanej kwoty stanowią odsetki i dopiero wraz z upływem czasu ta proporcja zmienia się na rzecz kapitału.

Jak znaleźć tani kredyt gotówkowy?

Kredyty gotówkowe oferuje większość banków, przy czym każdy z nich może zaproponować dofinansowanie na nieco innych warunkach, a co za tym idzie – z różnymi kosztami całkowitymi zobowiązania. Porównywanie poszczególnych kredytów zajęłoby dużo czasu, dlatego warto wykorzystać kalkulator kredytu gotówkowego dostępny na stronie Aconto, a następnie wypełnić formularz i zdać się na specjalistów, którzy wybiorą najkorzystniejszy w danym przypadku kredyt gotówkowy.