Kredyt hipoteczny to jedna z najbardziej znanych form finasowania nieruchomości – ich zakupu, budowy, rozbudowy, czy remontu domu lub mieszkania. Z uwagi na niewysoką roczną stopę oprocentowania oraz długi okres kredytowania jest to najlepszy rodzaj zobowiązania finansowego, jakie możemy w tym przypadku zaciągnąć.
Kredyt hipoteczny dla pracujących za granicą
Decyzja o wzięciu kredytu hipotecznego najczęściej zostaje podjęta, kiedy chcemy zmienić nasz status mieszkaniowy – wyprowadzić się od rodziców czy też zrezygnować z wynajmu mieszkania/domu. Dla ludzi pracujących w Polsce i zarabiających w rodzimej walucie do zakupu wymarzonych czterech kątów konieczny jest wkład własny (na ogół jest to 20%, ale są też banki, które wymagają jedynie 10%) oraz pozytywna ocena zdolności finansowej. Jeśli spełniliśmy te kryteria, to już nic nie powinno stanąć nam na przeszkodzie w zakupie wybranej nieruchomości.
Jak prezentuje się oferta dla ludzi pracujących za granicą? W ostatnich kilku latach bardzo się uszczupliła. Wedle istniejących przepisów waluta kredytu hipotecznego, który chcemy zaciągnąć musi odpowiadać walucie, którą wypłaca nam pracodawca. Oferta jest wąska, ale dla ludzi zarabiających np. w Euro istnieje kilka opcji. W tym przypadku jednak wkład własny jest wyższy i zaczyna się od 30%, a sam okres spłaty jest o dziesięć lat krótszy (maks. 25 lat w porównaniu do 35 lat w PLN). Za udzielenie kredytu nie jest pobierana prowizja, podobnie jak za dokonanie wcześniejszej spłaty całego zobowiązania.
Kredyt hipoteczny dla osób prywatnych może być udzielony na zakup mieszkania lub domu, budowę domu oraz remont i wykończenie nieruchomości.
Kredyt hipoteczny dla firm
Firma może być prowadzona w kilku formach: jako jednoosobowa działalność gospodarcza, wspólnie z innymi osobami – jako spółki, z partnerami w ramach wykonywania wolnego zawodu. W przypadku pierwszej opcji na zdolność kredytową wpływ mają zarówno prywatne jak i firmowe zobowiązania. Natomiast w przypadku spółki, jeśli zaciągnęła ona jakieś zobowiązania, to one również mają wpływ na ocenę wiarygodności każdego z jej współwłaścicieli.
Zdolność kredytowa firmy jest wyliczana na podstawie formy opodatkowania, jaką dane przedsiębiorstwo wybrało z dniem otwarcia działalności. Podobnie jak w przypadku osób fizycznych, warunki uzyskania kredytu hipotecznego przez firmę są na zbliżonych zasadach – najważniejsza jest ocena zdolności kredytowej przedsiębiorstwa wyliczana z dochodów netto oraz często wymagany jest minimalny czas prowadzenia działalności (na ogół okres ten musi wynosić min. 12 miesięcy). Firma musi także zgodnie z terminami uiszczać opłaty oraz zobowiązania wobec urzędów. Często wymagany jest także PIT za rok poprzedni.
Jeśli przedsiębiorstwo zaciąga kredyt hipoteczny w celu zakupu istniejącej już nieruchomości, to musi w banku przedstawić jej wycenę wraz z danymi o lokalizacji oraz przeznaczeniu budynku. W przypadku budowy całe zabieg jest bardziej czasochłonny i wymaga przedstawienia wnikliwszych danych – informacji o posiadanym gruncie, wycenie prac, całkowitego kosztu inwestycji i podania czasu poświęconego na budowę oraz na spłacenie kredytu.
Kalkulator kredytu hipotecznego daje pierwszy wgląd w wysokość rat
Na naszej stronie za pomocą kalkulatora kredytowego można sprawdzić wstępną wysokość miesięcznych rat. W Aconto nasi doradcy krok po kroku pomagają wybrać najkorzystniejszą dla klientów ofertę spośród wielu placówek bankowych. Dzięki uproszczonym procedurom wizyta w oddziale nie jest konieczna, a wstępna decyzja przekazywana jest nawet tego samego dnia.
Kredyt hipoteczny to często jedyne rozwiązanie, które pozwoli nam na zrealizowanie naszych marzeń odnośnie zakupu mieszkania czy domu. Należy jednak pamiętać, że każda decyzja o zaciągnięciu zobowiązania musi być dobrze przemyślana, dlatego wskazanym jest, aby poprosić o pomoc doświadczonych doradców kredytowych, którzy pomogą wybrać najlepszą dla nas ofertę oraz przeanalizują naszą zdolność finansową dopasowując do niej m. in. Okres kredytowania.