Planując zakup mieszkania lub budowę domu należy dokładnie przeanalizować wszelkie dostępne dla nas rozwiązania. Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na wiele lat dlatego powinien być wybrany z należytą starannością. W poniższym artykule postaramy się zebrać komplet informacji, jakie powinien mieć każdy, kto rozważa podjęcie zobowiązania hipotecznego.
Od czego należy zacząć?
Decyzję o rozpoczęciu budowy, zakupie domu lub mieszkania podejmujemy najczęściej, gdy chcemy zmienić naszą sytuację mieszkaniową na lepszą. Być może wcześniej mieszkaliśmy z rodzicami, może wynajmowaliśmy mieszkanie, a może nasze obecne lokum jest już dla nas po prostu zbyt małe, bo powiększa się nam rodzina. Ile osób rozważających kredyt hipoteczny tyle historii. Jednak zanim zaczniemy przeglądać ogłoszenia, umawiać się na spotkania z pośrednikami nieruchomości i zgłosimy się do banku, warto przeanalizować swoją sytuację finansową i to czy będziemy w stanie taki kredyt na budowę domu uzyskać oraz go regularnie spłacać? To kluczowe pytanie, na które musi sobie odpowiedzieć każdy, kto chce wziąć kredyt na zakup domu lub mieszkania. Analiza bieżących wydatków, możliwości zarobkowych, wysokości wkładu własnego oraz wstępnej wysokości rat – pomoże nam w tym kalkulator kredytu hipotecznego, dostępny online na naszej stronie – da nam to zyskać szerszy ogląd sytuacji i pozwoli zdecydować czy to jest odpowiedni czas na zakup nieruchomości na kredyt. Jeśli podejmiemy decyzję na tak, przyszedł czas na działanie.
Znajdź swojego doradcę kredytowego
Doradca kredytowy A’conto będzie stanowił nieocenioną wręcz pomoc na każdym etapie pozyskiwania kredytu na zakup lub budowę nieruchomości. Przeanalizuje on naszą zdolność kredytową i dzięki temu dowiemy się który kredyt będzie dla nas najbardziej odpowiedni oraz w którym banku mamy największe szanse na jego uzyskanie. Wskaże także ograniczenia, które mogą mieć wpływ na naszą sytuację finansową w oczach banków. Przygotuje stosowne symulacje rat, abyśmy zyskali pełną świadomość, na jakiego rzędu koszty musimy się przygotować. Omówi także koszty około kredytowe. Przedstawi wymogi formalne niezbędne do uzyskania kredytu, jak i niezbędną dokumentację, jaką należy skompletować. Samodzielne pozyskanie wszystkich informacji z różnych banków byłoby niesamowicie czasochłonne, a i tak bez stosownej, ciągle aktualizowanej wiedzy można popełnić kosztowny w skutkach błąd. Dlatego też najlepiej zdecydować się na współpracę z doświadczonymi doradcami A’conto.
Umowa przedwstępna
Kiedy zdecydowaliśmy się już na konkretną nieruchomość, a bank potwierdził naszą zdolność kredytową, możemy podpisać umowę przedwstępną z dotychczasowym właścicielem lokalu. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że jest to niezmiernie ważny dokument, który stanowi podstawę do złożenia wniosku o kredyt na mieszkanie. Załatwienie wszystkich formalności związanych z przyznaniem i wypłaceniem kredytu może potrwać nawet kilka miesięcy, więc ustalając termin spisania umowy głównej, należy o tym pamiętać i założyć odpowiedni margines czasowy.
Wniosek kredytowy
Całość procedur składających się na wniosek kredytowy jest czasochłonna głównie z powodu wielu dokumentów, jakie należy przedłożyć do banku. Każda instytucja finansowa wymaga właściwej dla siebie dokumentacji. Nasz doradca kredytowy na tym etapie będzie służył ciągłą pomocą oraz wsparciem, aby przygotowanie wymaganego kompletu dokumentów przebiegło sprawnie.
Najczęściej do wniosku kredytowego dołącza się poniższą dokumentację kredytobiorców:
- Dokumenty identyfikacyjne (dowód osobisty i drugi dokument ze zdjęciem).
- Świadectwo ślubu.
- W przypadku zatrudnienia na umowę o pracę — zaświadczenie o dochodach na druku konkretnego banku, umowa o pracę.
- W przypadku prowadzenia działalności – PIT za poprzedni rok, książka przychodów i rozchodów z ostatniego roku podatkowego, dokumenty rejestracyjne przedsiębiorstwa, zaświadczenia z ZUS i US o niezaleganiu z płatnościami.
- Opinia z BIK.
- Zeznanie podatkowe za poprzedni rok – PIT 37.
- Wyciąg z konta bankowego.