Ubezpieczenie na życie

Jak zabezpieczyć swoją przyszłość?

Bezpieczeństwo stanowi jedną z najważniejszych wartości w życiu Polaków. W celu zapewnienia poczucia własnego bezpieczeństwa oraz swoich bliskich powstał rynek ubezpieczeń na życie. Dzięki niemu, w przypadku niespodziewanego zdarzenia (np. nagłego wypadku), poszkodowany otrzymuje finansową rekompensatę. Zabezpieczenie finansowe przyszłości rodziny można uzyskać także dzięki prywatnym ubezpieczeniom emerytalnym i indywidualnym kontom emerytalnym.

Rodzaje ubezpieczeń na życie

Na rynku funkcjonują różne rodzaje ubezpieczeń na życie. Jednym z najpopularniejszych jest ubezpieczenie ochronne. Może ono zabezpieczyć zarówno życie, zdrowie jak i inwestycję ubezpieczonego. Wykupienie polisy na życie oznacza wypłatę środków finansowych w przypadku śmierci ubezpieczonego. Innym rodzajem ubezpieczenia na życie jest ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Z kolei ubezpieczenia posagowe mają za zadanie zapewnienie bezpieczeństwa dziecka. Rodzic, wykupując taką polisę na dziecko ma pewność że odkładane przez niego pieniądze zostaną wypłacone dziecku w umówionym wieku. Ubezpieczenia na życie można też łączyć z ubezpieczeniem oszczędnościowym, dzięki któremu cześć środków odkładana jest na specjalne konto.

By ułatwić wybór ubezpieczenia powstały kalkulatory i rankingi ubezpieczeń na życie. Kalkulator ubezpieczeń na życie umożliwia porównanie ofert ubezpieczycieli pod kątem wymagań indywidualnego klienta. Pomocnym może się okazać również ranking ubezpieczeń na życie, który wskaże które ubezpieczenie na życie cieszy się największym zainteresowaniem Polaków.

A może prywatna emerytura?

Temat systemu emerytalnego co pewien czas jest na ustach wszystkich Polaków. Media i eksperci różnych instytucji regularnie donoszą o zbliżającej się niewypłacalności emerytur. Duży wpływ ma na to fakt, iż Polska ma jeden z najniższych na świecie wskaźników dzietności. A to od liczby pracujących w przyszłości osób uzależnione są emerytury dzisiejszych pracowników. Według badań ¼ Polaków nie liczy na to, iż Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci im w przyszłości emeryturę. Zatem w jaki sposób można zabezpieczyć swoją przyszłość?

Najprostszym sposobem jest oszczędzanie pieniędzy na czas emerytury. Nie każdy ma jednak w sobie tyle silnej woli, dlatego z pomocą przychodzą prywatne ubezpieczenie emerytalne. Tak jak wysokość państwowej emerytury za kilkanaście lat jest nieznana, tak prywatna emerytura określa dokładne stawki. Wystarczy w ramach umowy zobowiązać się do regularnych comiesięcznych wpłat w wysokości np. 200 zł. Ubezpieczyciel zobowiąże się do wypłaty prywatnej emerytury po wspólnie ustalonym roku życia. Pomocny stanie się kalkulator oszczędzania na emeryturę, który pokaże nam ile musimy odkładać co miesiąc do momentu przejścia na emeryturę, by otrzymywać na niej tysiąc złotych dodatkowej, prywatnej emerytury. Oferty możliwości oszczędzania na emeryturę również można sprawdzić w różnorakich rankingach.

Czy warto posiadać konto emerytalne?

Innym sposobem oszczędzania na emeryturę jest Indywidualne Konto Emerytalne (IKE). Jest to forma lokaty bankowej, na której gromadzi się środki. Jeśli nie zostaną wypłacone przez przejściem na emeryturę, unikną kosztownego podatku Belki.

Konto emerytalne można posiadać także w ramach Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Jest to podobna polisa emerytalna jak IKE, jednak w IKZE można liczyć na dodatkową preferencję podatkową. Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego można prowadzić jedynie samodzielnie (a więc nie można np. wspólnie z mężem czy żoną).

Na co uważać przy wyborze ubezpieczenia na życie?

Przed podjęciem decyzji o wyborze rodzaju ubezpieczenia na życie, prywatnej emerytury czy konta emerytalnego, należy dokładnie przeanalizować wszystkie punkty umowy. W tym miejscu warto posłużyć się pomocą doradcy finansowego, który wyjaśni skomplikowane zapisy i pomoże w wyborze dogodnego rodzaju ubezpieczenia na życie.

Towarzystwa ubezpieczeniowe i emerytalne posiadają oferty dostosowane do różnego rodzaju klientów. Warto się wcześniej upewnić czy gromadzone latami środki podlegają dziedziczeniu, w czym pomoże skorzystanie z doradztwa oraz kalkulatorów ubezpieczeń na życie i prywatnych emerytur.